Piłka nożna w naszych osiedlach”

Piłkarski jubileusz na „10”

Dokładnie dekadę temu z inicjatywy Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej utworzono szkółkę piłkarską dla dzieci. Wyjątkowy jubileusz świętowano w minioną środę w „Parku Pszczelnik”. W wydarzeniu wzięła udział blisko setka dzieci a imprezę uświetnił sam Jacek Krzynówek.

Tak to raczkowało

Dochodziły do Spółdzielni liczne sygnały, że młodzież nie dopuszcza do gry na nowych, niedawno wówczas oddanych do użytku boiskach młodsze dzieci. Szukaliśmy na to rozwiązania i znaleźliśmy – mówił o początkach tej piłkarskiej idei Zbigniew Lekston – ówczesny prezes Zarządu SSM. Dużą rolę w zorganizowaniu i dalej zachowaniu ciągłości treningów odegrały tu Śląski Związek Piłki Nożnej, dzięki któremu „pozyskano” do współpracy dwóch licencjonowanych trenerów – Dariusza Rzeźniczka i Roberta Razakowskiego oraz Urząd Miasta, który zapewnił sale gimnastyczne na czas jesienno-zimowy. Pojawili się też sponsorzy skłonni dołożyć się do strojów piłkarskich, które miały otrzymywać dzieciaki za systematyczne uczestnictwo (Wodociągi Siemianowickie „Aqua Sprint”, Wojskowe Zakłady Mechaniczne, dziś: „Rosomak” Spółka Akcyjna), jak i kolejni lokalni przedsiębiorcy skłonni fundować nagrody na organizowane cyklicznie turnieje.

Idea zachęcenia najmłodszych do wyjścia popołudniu z domu i aktywności fizycznej zaprocentowała. Regularnie, każdego tygodnia w treningach uczestniczy kilkadziesiąt dzieci w wieku 7-12 lat i z różnych dzielnic miasta. Od 2013 roku przez tę szkółkę piłkarską przewinęło się już około 800 dzieci – chłopców większość, ale i spora grupa dziewcząt.

W „Pszczelniku”

W imprezie w „Parku Pszczelnik”, przy licznie zgromadzonej publiczności i świetnej pogodzie na boisku zaprezentowali się zarówno aktualnie trenujący, wychowankowie, jak i zaproszone gwiazdy. Największą z nich był Jacek Krzynówek – były piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski, który na zaproszenie od razu pozytywnie odpowiedział.

W ciągu kilku godzin zorganizowano turniej dla dzieci grup starszej i młodszej (7-12 lat), mecz grupy naborowej (6-7 lat) oraz pokazowy mecz Wychowankowie kontra Gwiazdy – ostatecznie rozstrzygnięty na korzyść tych drugich. Wyniki tych meczów nie były jednak najistotniejsze – chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę i wspólne świętowania jubileuszu.

Na koniec imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i upominki – m.in. plecaki, bidony, piłki, komin na szyję oraz książkę „100 lat piłki nożnej w Siemianowicach Śląskich” autorstwa Jana Komandera, Wojciecha Krzystanka i Dariusza Leśnikowskiego. Kolejna grupa dzieci otrzymała też błękitno-granatowe piłkarskie stroje. Nagrody wręczali Jacek Krzynówek, Marek Grzyb – wiceprezes SSM, Beata Gałecka – wiceprezydent Miasta oraz Aleksandra Lizoń – piłkarka GKS-u Katowice, aktualnego Mistrza Polski w kobiecym futbolu. Na miejscu byli też m.in. Jolanta Sobek i Zbigniew Lekston – obecna prezes oraz pomysłodawca piłkarskich treningów SSM, a także Adam Cebula – przewodniczący Rady Miasta.

Organizatorem imprezy była Siemianowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa a współorganizatorem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Pszczelnik”. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rafał Piech. Sponsorami nagród rzeczowych byli: Wodociągi Siemianowickie „Aqua Sprint”, towarzystwo ubezpieczeniowe „Uniqa”, Rafał Jurczyk – Dyrektor Generalny Saint-Gobain Glass & Glassolutions, Ignacy Petecki – Firma Petecki oraz BDW Usługi sprzątające.

Zapisy wciąż otwarte

Nadal można zapisywać dzieci na treningi. Nie kosztują nawet złotówki. Wystarczy przyjść z dzieckiem na jedne z zajęć według terminarza i wypisać odpowiednią deklarację, jaką mają przy sobie trenerzy. Należy pamiętać jednak o sztywno ustalonym przedziale wiekowym 7-12 lat (funkcjonują dwie grupy – 7-9 i 10-12 lat).

Rafał Grzywocz