Włamywacze odwiedzili nasze miasto- apelujemy o czujność
Siemianowiccy policjanci zostali powiadomieni o próbach włamań do mieszkań, jak również o udanych realizacjach. Do zdarzeń doszło w piątek w godzinach popołudniowo-wieczornych na osiedlu na Bańgowie. Sprawcy po uprzednim wyłamywaniu zamków w drzwiach dostawali się do środka, skąd kradli gotówkę, biżuterię czy markowe kosmetyki. Apelujemy o czujność i informowanie mundurowych o każdym niepokojącym fakcie.
Włamywacze tym razem uderzyli w mieszkania na osiedlu Bańgów. Jak wynika z zebranych informacji przed próbą włamania się do mieszkań dzwonili na domofony, a gdy po drugiej stronie odzywał się domownik, to następowała cisza. W ten sposób sprawdzali czy ktoś jest w domu. Również “klamkowali” po drzwiach wejściowych do mieszkań. Gdy namierzyli już odpowiednie mieszkanie, to zaklejali sąsiadom wizjery i przystępowali do wyłamywania zamków w drzwiach. Działali szybko i na tyle sprawnie, że nie wzbudzali jakiś podejrzeń wśród lokatorów. Z mieszkań, do których udało się złodziejom wejść, zabierali głównie gotówkę, biżuterię czy markowe kosmetyki. Tym samym bez zwrócenia na siebie uwagi, mogli spokojnie opuszczać bloki z łupami.
Apelujemy do Państwa o wzmożoną czujność, zwracanie uwagi na nieznane osoby czy reagowanie na odgłosy dochodzące z klatki schodowej. O niepokojących Państwa zdarzeniach prosimy niezwłocznie informować Policję.
O sposobach działania włamywaczy, jak również zapobiegania tego typu zjawiskom, wspólnie z redaktorem gazetki Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej apelowaliśmy do Państwa w ostatnim jej wydaniu, gdzie pojawił się artykuł “Bądź świadomy/a zagrożenia, złodzieje nie próżnują”.
Bądź świadomy/a zagrożenia
Złodzieje nie próżnują
Mało jest zachowań, które potrafią wyprowadzić nas z równowagi bardziej niż kradzież wartościowych
Mało jest zachowań, które potrafią wyprowadzić nas z równowagi bardziej niż kradzież wartościowych rzeczy lub pieniędzy, szczególnie we własnym mieszkaniu. W minionych letnich miesiącach w Siemianowicach Śl., także w zasobach SSM, do takich zdarzeń dochodziło. Jak się przed tym chronić?
– W przeciągu 3 miesięcy odnotowaliśmy kilka kradzieży z włamaniem do mieszkań. Sprawcy dostawali się do mieszkań w różny sposób: ingerując w zamki w drzwiach wejściowych, przez podważenie skrzydła okna (parter), przez nawiercenia w oknie (parter), przez otwarcie uchylonego okna. Zdarzenia, w których sprawcy wchodzili do mieszkań przez okna, miały miejsce w przypadku parteru bądź 1 piętra. Łupem złodziei padała biżuteria, sprzęt elektroniczny, gotówka czy alkohol. Generalnie złodzieje wynosili przedmioty, które nie były wielkie gabarytowo, przez co nie wzbudzali niepotrzebnie zainteresowania. Do większości zdarzeń dochodziło pod dłuższą nieobecność lokatorów, gdy mieszkania były oddane pod nadzór bliskich bądź sąsiadów – relacjonuje komisarz Tatiana Lukoszek – oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich.
Co zrobić, aby zapobiec włamaniom:
– zadbać o dobrej jakości drzwi wejściowe z atestowanymi zamkami, które zdecydowanie trudniej jest wyłamać czy otworzyć,
– zamykać okna i nie pozostawiać ich na ustawieniu “mikrowentylacji”,
– w mieszkaniach na niskich kondygnacjach warto założyć rolety zewnętrzne bądź okratowanie,
– w mieszkaniu zamontować kamerki, które wykrywając ruch w pomieszczeniu, przekazują tę informację zgodnie z ustawieniami zrobionymi przez użytkownika (np. powiadomienie sms) i nagrywają to, co dzieje się w mieszkaniu. Jeśli nie przyczyni się to złapania złodziei na gorącym uczynku, to będzie przydatne w procesie wykrywczym,
– uczulić sąsiadów, szczególnie podczas wyjazdu, aby obserwowali pozostawione mieszkanie,
– wzmożyć zainteresowanie nieznanymi osobami w klatkach schodowych, dbać o zamykanie drzwi wejściowych wyposażonych w domofony,
– nie obsadzać nadmiernie ogródków przydomowych krzewami czy drzewami, które zasłonią widoczność balkonów czy okien i stworzą złodziejom odpowiednie warunki do działania oraz pozostania niezauważonym,
– podczas wyjazdu zadbać, aby ulotki czy korespondencja były regularnie zbierane spod drzwi czy skrzynki pocztowej,
– podczas wyjazdu warto zainstalować urządzenia, które będą automatycznie zapalały światło w mieszkaniu, które dla złodziei będzie sygnałem, że jest użytkowane,
– nie umieszczać na świeżo relacji z wyjazdu na portalach społecznościowych. Tym sposobem sami dajemy informację, że wyjechaliśmy i nasz dobytek jest niezamieszkany.
Nie tylko mieszkania i nie tylko latem
Łakomym kąskiem dla złodziei są również tereny budowy, miejsca składowania materiałów budowlanych czy remontowane lokale. Wiadomym jest, że w tych miejscach trzymane są wartościowe narzędzia oraz kosztowne materiały budowlane. Zwracamy uwagę, aby dołożyć wszelkich starań, aby je jak najlepiej zabezpieczyć, a przede wszystkim posiadać dokumentację narzędzi z numerami identyfikacyjnymi.
Złodzieje z pewnością „odwiedzą” także ogródki działkowe. Jesień to czas, kiedy życie na nich pomału zamiera. Kończą się prace jesienne i ruch na działkach jest już niewielki. Apelujemy o wyniesienie wartościowych przedmiotów oraz tych, które będą w zainteresowaniu tzw. „złomiarzy” z ogródków działkowych i odpowiednie ich zabezpieczenie.
Wszystkie przytoczone powyżej porady wynikają z doświadczeń Policji, między innymi w oparciu o relacje osób poszkodowanych. Wyciągajmy więc wnioski z doświadczeń innych, ucząc się również na błędach. Oby w tej sytuacji nie własnych.
Materiał przygotowano przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Siemianowicach Śl
Zródło :www.siemianowice.pl